Śląski Inkubator Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej zaprasza - są dotacje na własną działalność gospodarczą

Nawet 100 tysięcy złotych na rozkręcenie własnego biznesu mogą zdobyć osoby, które są zagrożone zwolnieniem, przewidziane do takowego lub już zwolnione w wyniku transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego. Dotacje może zdobyć 70 osób. Brzmi oficjalnie, ale co to oznacza i do kogo naprawdę skierowana jest oferta?

Szkolenia inkubator

Celem projektu jest złagodzenie skutków transformacji ekologicznej regionu poprzez działania o charakterze outplacementowym tj. pomoc w założeniu własnej działalności gospodarczej, w ramach realizacji indywidualnej ścieżki przedsiębiorczości dla 70 uczestników projektu - takie jest założenie. Czyli dla kogo?

- Działania są dedykowane dla obszarów górniczych, które przechodzą ten okres transformacji. Mają pobudzać do przeobrażeń. Priorytetowo traktowa jest grupa osób z branży górniczej i okołogórniczej. Ale nie tylko do nich kierowany jest projekt, bo patrzymy na temat w ramach subregionu, a nie konkretnej osoby. Krótko mówiąc - z programu może skorzystać każdy mieszkaniec jednego z siedmiu podregionów górniczych województwa śląskiego - katowickiego, sosnowieckiego, tyskiego, bytomskiego, gliwickiego, bielskiego, rybnickiego - niezależnie od wykonywanego zawodu, mający status osoby zagrożonej, przewidzianej do zwolnienia lub zwolnionej z przyczyn niedotyczących pracownika - mówi Sylwia Antoszczak-Galasińska ze Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Istotnym jest zatrudnienie u poprzedniego/jeszcze obecnego pracodawcy na umowę o pracę. Granty przyznawane są na rozpoczęcie dowolnej działalności gospodarczej. Dodatkowe punkty oczywiście będą za działania proekologiczne - w zielonych branżach. Ktoś chce rozkręcić biznes w fotowoltaice, audytach energetycznych, instalacji pomp ciepła, sprzedaży rozwiązań przyjaznych dla środowiska, itp. - zdobędzie dodatkowe punkty. Kolejne bonusy są za działalność w obszarach nietypowych dla danej płci. Na przykład kobiety chcą się zająć sprawami technicznymi czy mechanizacją, a panowie... upraszczając - założeniem butiku z ciuchami.

Wnioski o dofinansowanie można składać od jutra, 19 grudnia. Wsparcie ma przyczynić się do powstawania nowych firm zakładanych przez 70 osób (nie tylko w Rudzie Śląskiej, ale całym, objętym projektem regionie) dotkniętych procesem transformacji. Dofinansowanie może uzyskać 39 kobiet i 31 mężczyzn przy założeniu, że każda osoba będzie się ubiegać o maksymalną kwotę 100 tysięcy złotych. Jeżeli będą to wnioski o mniejsze dotacje - liczba proporcjonalnie będzie zwiększona.

- Wnioski przyjmujemy do 17 stycznia i na bieżąco są weryfikowane. Po zakończeniu naboru chętnych - prowadzony będzie proces rekrutacji, potem szkolenia, wspólne tworzenie biznesplanów. Dopiero po tym można zakładać własną działalność. Na wypłaty dotacji można liczyć w okolicy marca-kwietnia - dodaje Sylwia Antoszczak-Galasińska.

Projekt obejmuje kompleksowe wsparcie w szkoleniach (max. 48h) i doradztwie biznesowym (max. 8h) na etapie poprzedzającym założenie firmy, przyznanie bezzwrotnych środków finansowych na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości do 100.000,00 PLN netto.

Warunkiem otrzymania dofinansowania jest:

Przynależność do grupy docelowej:

  • jesteś osobą pracującą lub zamieszkującą (w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego) na obszarze wskazanym w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030, tj. wyłącznie jednego z 7 podregionów górniczych województwa śląskiego, tj.: podregionu katowickiego, sosnowieckiego, tyskiego, bytomskiego, gliwickiego, rybnickiego oraz bielskiego;
  • jesteś osobą zagrożoną, przewidzianą do zwolnienia lub zwolnioną (w okresie po 28 maja 2021 r., tj. po dacie podpisania Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji woj. śląskiego) z przyczyn niedotyczących pracownika;

Złożenie dokumentów rekrutacyjnych w odpowiedzi na ogłoszony nabór (terminy naborów dostępne na stronie internetowej projektu www.inkubatoreu.pl);

Zakwalifikowanie się do II etapu rekrutacji czyli rozmowy z doradcą zawodowym;

Podpisanie umowy uczestnictwa w projekcie;

Wzięcie udziału w szkoleniach i doradztwie biznesowym;

Przygotowanie biznesplanu i otrzymanie pozytywnej oceny jego weryfikacji;

Założenie działalności gospodarczej w miejscowości znajdującej się na terenie jednego z 7 podregionów: katowickiego, sosnowieckiego, tyskiego, bytomskiego, gliwickiego, rybnickiego oraz bielskiego;

Podpisanie umowy o dotację;

Wniesienie zabezpieczenie zwrotu otrzymanego wsparcia:

  • weksel własny,
  • weksel z poręczeniem wekslowym (aval),
  • poręczenie,
  • gwarancja bankowa,
  • blokada rachunku bankowego
  • hipoteka,
  • zastaw rejestrowy na prawach lub rzeczach,
  • Akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.
  • Rozliczenie się z udzielonej dotacji (faktury, przelewy potwierdzające dokonanie zakupu w kwotach netto );
  • Wniesienie wkładu własnego w wysokości 5,5% przyznanego wsparcia;
  • Utrzymanie działalności gospodarczej przez min. 12 m-cy (m.in. potwierdzenie rzeczywistego prowadzenia działalności gospodarczej, potwierdzenie odprowadzania składek ZUS).

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Biura Projektu Inkubatora pod nr tel.: 32 342 22 30 wew. 104 lub e-mail: info@inkubatorsl.pl oraz Biuro projektu Partnera: tel. 577256265 lub e-mail wydawnictwo@giph.com.pl

Nabór 1 do projektu: Szansa na (samo)zatrudnienie-bis

ROZPOCZĘCIE: 19.12.2024 r. [wersja papierowa od godziny 08:00, wersja elektroniczna od początku dnia 00:01]

ZAKOŃCZENIE: 17.01.2025 r. [wersja papierowa do godziny 14:00, wersja elektroniczna do końca dnia 23:59]

Dokumenty, tj. Formularz rekrutacyjny wraz z załącznikami można składać w terminie naboru:

OSOBIŚCIE/ POCZTĄ/FIRMĄ KURIERSKĄ:

  • w Biurze Projektu: Śląski Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o.o. ul. K. Goduli 36, 41-703 Ruda Śląska, pok. 106;
  • w Biurze Partnera projektu: Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, ul. Tadeusza Kościuszki 30, 40-048 Katowice pok. 338.

ELEKTRONICZNIE:

  • w formie przesyłki opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
  • w formie skanów dokumentów e-mailem (dokumenty takie muszą być w spakowanym pliku i zabezpieczone hasłem, które będzie przesłane w oddzielnej korespondencji e-mail) na adres: rekrutacja10.20@inkubatorsl.pl , wydawnictwo@giph.com.pl.
Pozar halda czarny las

Może Cię zainteresować:

Płonie teren przy Bukowej w Czarnym Lesie

Autor: Jacek Skorek

12/12/2024

Pozar wirek kamera

Może Cię zainteresować:

Pożar pawilonu na Wirku z kamery na żywo

Autor: Jacek Skorek

09/12/2024

Strefa platnego parkowania Katowice MIW 1

Może Cię zainteresować:

Płatne parkowanie wjedzie do kolejnych miast, m.in. Sosnowca, Dąbrowy Górniczej. W Metropolii mają pomysł na cennik opłat

Autor: Michał Wroński

12/12/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon