Zwycięskie przepisy nadesłały Anna Król i Weronika Chilmon. Przypomnijmy, że mieszkańcy Rudy Śląskiej biorący udział w konkursie przez cały rok mogli przesyłać swoje ulubione przepisy. Teraz każdy może je odtworzyć, ponieważ tradycyjnie receptury wszystkich laureatów zostały zebrane w kalendarzu kulinarnym na 2021 rok, wydanym przez rudzki magistrat. Kalendarz trafi do mieszkańców jeszcze w tym roku.
Laureatami tegorocznej edycji i autorami przepisów, które znalazły się w siódmym wydaniu kalendarza kulinarnego, są:
- Janina Gurgacz,
- Aleksandra Majewska,
- Barbara Skuta,
- Marta Lip-Kornatka,
- Marta Szudeja,
- Agnieszka Wyciślik,
- Teresa Chlubek,
- Agnieszka Gross,
- Barbara Podgórska,
- Beata Kocur,
- Anna Król
- Weronika Chilmon.
W przygotowanie publikacji włączyły się panie Barbara Rolnik i Beata Dunajewska z Zespołu Szkół nr 2 oraz pani Anna Rolnik, które przygotowały wszystkie zwycięskie potrawy, aby wykonać ich fotografie do kalendarza.
Zapraszamy do kulinarnej zabawy z rudzkim magistratem w 2021 roku. Obok głównej nagrody, którą jest publikacja zwycięskiego przepisu w kalendarzu kulinarnym, laureaci poszczególnych miesięcy otrzymają w tej edycji książkę kucharską „Kulinarne nawigacje - wegetariańska kuchnia domowa” autorstwa Agnieszki Jasińskiej – zachęca Iwona Małyska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.
Książka zawiera ponad 100 wegetariańskich przepisów na bazie polskich produktów. Znajduje się w niej wiele pomysłów na to, jak urozmaicić swoją dietę, by jeść więcej warzyw i owoców.
Książka przedstawia pomysły wykorzystania jednego produktu na 4 różne sposoby w wersji na słodko lub słono oraz w wersji pieczonej, duszonej i gotowanej. Ponadto z wprowadzenia dowiecie się, jak dobrze wyposażyć swoją spiżarnię, by łatwo i szybko przygotować ulubione dania. Wyjaśniam również, jak wybrać najlepszy sprzęt do kuchni – zdradza Agnieszka Jasińska, autorka książki.
Do końca stycznia można przesyłać do rudzkiego magistratu przepisy na zimowe ciasto. Z czym kojarzą się wam zimowe smakołyki? Ze smakiem piernika, makiem, czekoladą, a może kokosem przypominającym śnieg, albo białym lukrem, który lśni na cieście jak tafla lodu? Propozycje można wysyłać na adres e-mail: media@ruda-sl.pl lub pocztą na adres Urzędu Miasta z dopiskiem „Rudzkie Smaki”.
Zupa–krem z białej fasoli
Składniki:
Wywar:
- duża porcja rosołowa,
- 2 marchewki,
- 2 pietruszki,
- ½ selera średniej wielkości,
- ok. 10 cm kawałek pora,
- 3 liście laurowe,
- sól i pieprze do smaku.
Warzywa obieramy, myjemy. Mięso płuczemy. Do zimnej wody wkładamy porcję rosołową, zagotowujemy, dodajemy warzywa i gotujemy na wolnym ogniu do miękkości. Przecedzamy.
Pozostałe:
- 30 dag fasoli białej (na 3 porcje),
- 2 łyżki majeranku, sól, pieprz,
- natka pietruszki lub koperku,
- grzanki, oliwa, czosnek.
Przygotowanie:
Fasolę myjemy i moczymy minimum 5 godzin, a najlepiej całą noc. Bez odcedzania dodajemy 2 ziemniaki i gotujemy około 40 minut. Po ugotowaniu miksujemy wraz z marchewką z wywaru i dodajemy do zupy. Przyprawiamy majerankiem, posypujemy pietruszką lub koperkiem. Podajemy z grzankami posmarowanymi oliwą i natartymi czosnkiem. Wersja wegetariańska jest oczywiście bez porcji rosołowej.
Śledzie w sosie śmietanowo-musztardowym
Składniki:
- 700 g solonych płatów śledziowych,
- mleko.
Śledzie moczymy w mleku około 2 godzin aż stracą swą słoność. Wyjmujemy i kroimy na 1,5 cm kawałki.
Sos:
- 200 g gęstej śmietany,
- 3 łyżki majonezu,
- 1 kopiasta łyżeczka bardzo ostrej musztardy,
- 4 łyżeczki musztardy francuskiej,
- 2 łyżeczki musztardy sarepskiej,
- 2 łyżeczki miodu,
- duża szczypta curry (można pominąć),
- 1 średnia cebula,
- pieprz mielony do smaku.
Przygotowanie:
Cebulę drobno siekamy i mieszamy z pozostałymi składnikami. Kawałki śledzi mieszamy z sosem i odstawiamy na 24 godziny do przegryzienia.
Smacznego!