Filip Springer odwiedzi Rudę Śląską. Już we wtorek (23 maja) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z tym znanym i cenionym pisarzem, fotografem oraz autorem książek i cykli reporterskich, który w Stacji Biblioteka przy ul. Dworcowej w dzielnicy Chebzie opowie o swojej najnowszej książce „Mein Gott, jak pięknie”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
- Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Filipem Springerem – twórcą, który ma na koncie mnóstwo ważnych nagród i nominacji literackich, a jego książki tłumaczone są na język chiński, angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski – podkreśla Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – W Stacji Biblioteka autor wprowadzi publiczność w świat swojej najnowszej powieści, której głównym bohaterem jest pejzaż – dodaje.
Książka Filipa Springera to dokumentalno-fabularyzowana opowieść, w której autor przemierza tereny wschodnich prowincji Prus, nazwanych później Ziemiami Odzyskanymi. Część tej opowieści rozgrywa się nad Odrą. Springer przemierza też Górny i Dolny Śląsk próbując przyglądać się pejzażowi tak, jak patrzyli na niego XIX-wieczni litografowie ze Schmiedebergu (czyli dzisiejszych Kowar) i błądzi po opuszczonych mazurskich wsiach śladem piewcy tamtejszych lasów - Ernsta Wiecherta. Wyrusza też przez północną Wielkopolskę, Kujawy, Pomorze i Żuławy szlakiem budowniczych pruskiej Kolei Wschodniej.
- Warto dodać, że w czasie pracy nad swoją najnowszą książką Filip Springer sięgnął po archiwalne mapy i wyruszył w rowerowo-fotograficzną podróż przez poniemieckie zakątki Polski. W czasie warsztatów „Aparat, rower i stara mapa” dzielił się doświadczeniami i zachęcał do korzystania z tych narzędzi we własnych wędrówkach – mówi Krzysztof Piecha.
Pisarz i fotograf Filip Springer to autor cykli reporterskich i książek takich jak: „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Twórca jest również stypendystą Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy, a także współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. To również współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Szkoły Ekopoetyki.
Moderatorem wtorkowego spotkania w Stacji Biblioteka będzie rudzianin Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Może Cię zainteresować:
Piknik przy piekaroku, czyli smak prawdziwego chleba jutro w Rudzie
Może Cię zainteresować:
Śląskie Media włączone do Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Prezydent robi oszczędności
Może Cię zainteresować: