Stara podstacja trakcyjna w Wirku do wyburzenia. Powstanie nowoczesna

Wpisana niejako w krajobraz tej części Rudy Śląskiej Wirku, stara podstacja trakcyjna "dziewiątki", stojąca "od zawsze" przy ulicy Odrodzenia, przy rondzie Powstańców Śląskich - wkrótce dokona żywota. Ceglany budynek z końca XIX lub początku XX wieku zostanie zastąpiony nowym - taką decyzję podjęły Tramwaje Śląskie. Bo choć wpisana w krajobraz - nie była wpisana do rejestru zabytków.

Przetarg na budowę nowej podstacji Tramwaje Śląskie ogłosiły jeszcze w minionym roku. Wtedy też wypłynęła informacja o zamiarze wyburzenia dotychczasowego budynku w Wirku, przy ulicy Odrodzenia. Co udało się o nim dowiedzieć?

- Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków nie znalazło żadnych dokumentów archiwalnych dotyczących budynku podstacji Wirek położonego przy rondzie przy ul. Odrodzenia. Nie jest zatem w tej chwili możliwe określenie dokładnej daty i okoliczności jego powstania. Jest to obiekt jednokondygnacyjny, murowany, częściowo tynkowany, z dwuspadowym dachem naczółkowym krytym papą. Bryła obiektu oraz zastosowane dekoracje pozwalają stwierdzić, że musiał powstać przy końcu XIX lub na początku XX wieku. Posiada proste elewacje o nieskomplikowanym detalu, których rytm został zaburzony poprzez budowę szaf elektrycznych - widoczne jest to w szczególności na jednej z bocznych ścian obiektu, gdzie szafki zostały wprowadzone z uszkodzeniem łukowych obramień płycin. Kubatura obiektu jest dość niewielka, co z kolei stanowi dość sztywne ramy dla możliwości jego adaptacji - mówi Marta Lip-Kornatka, Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej.

Niestety, budynek, mimo swojej "zabytkowości", nie był wpisany do rejestru zabytków. I to właściwie przypieczętowało jego los.

- Budynek podstacji znajduje się w złym stanie technicznym. W związku z tym zostanie rozebrany na etapie robót budowalnych tj. po wykonaniu nowego budynku podstacji. Z uwagi na jego stan spółka Tramwaje Śląskie S.A. nie kierowała oferty przejęcia budynku do miasta Ruda Śląska - poinformowała Joanna Olszówka, kierownik działu public relations w Tramwajach Śląskich.
- Rozbiórka budynku będzie niewątpliwie stratą dla miasta, tak samo jak utrata wszystkich innych obiektów historycznych. Niemniej jednak, należy podkreślić, że budynek ten nie jest objęty żadną z form ochrony konserwatorskiej, co oznacza, że nie podlega specjalnym przepisom mającym na celu jego zachowanie. W związku z tym, mimo że zniknięcie budynku stanowi stratę dla otoczenia, nie istnieją formalne mechanizmy, które mogłoby na chwilę obecną zapobiec jego rozbiórce - dodała rudzka Konserwator Zabytków.

Nowoczesna podstacja w miejsce dotychczasowej

Umowa na budowę nowej podstacji została już podpisana. Wartość inwestycji to 14,3 mln zł. Jest ona częścią projektu "Modernizacja i rozwój infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii – Etap I", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Wykonawcą zadania jest firma ZUE S.A. z Krakowa.

- Głównym celem projektu jest poprawa niezawodności systemu zasilania linii tramwajowej w mieście. Dodatkowo mieszkańcy otrzymają poprawę walorów estetycznych poprzez wybudowanie nowoczesnego budynku z uwzględnieniem zagospodarowania terenu wokół. Czas na realizację inwestycji to 14 miesięcy – powiedział Bolesław Knapik, prezes spółki Tramwaje Śląskie S.A.
Oszustwo na wnuczke ruda slaska

Może Cię zainteresować:

Tego Dnia Babci nie zapomną. 83-latka z Rudy Śląskiej Bykowiny oszukana "na wnuczkę"

Autor: Jacek Skorek

22/01/2025

Dachowanie ruda slaska noc2

Może Cię zainteresować:

Dachowanie na trasie N-S w Rudzie Śląskiej. Powód - nadmierna prędkość

Autor: Jacek Skorek

17/01/2025

Kultowe zapiekanki ruda slaska2

Może Cię zainteresować:

Kultowe Zapiekanki - 50-tka - od dziś też w Rudzie

Autor: Jacek Skorek

17/01/2025

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon