Światowe przeboje muzyki rozrywkowej i klasycznej w wykonaniu znamienitych artystów rozbrzmią na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu już w najbliższą sobotę.
– Z okazji obchodów Święta Herbu Miasta na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu można będzie posłuchać muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz solistów Opery Śląskiej. Nie zabraknie też występów artystów z rudzkiej szkoły muzycznej, chóru „Słowiczek”, a także Młodzieżowego Domu Kultury w Rudzie. Z kolei o godz. 21:00 rozpocznie się XXIV Międzynarodowy Rudzki Bieg 12-godzinny oraz XIII Mistrzostwa Śląska w Biegu 12-godzinnym. Bieg zakończy się o godz. 9.00 następnego dnia, w niedzielę 12 czerwca – informują urzędnicy.
Wszystko to w ramach Święta Herbu, który w obecnej postaci obowiązuje od 1998 roku. Co przedstawia? Dwupolową tarczę, gdzie w lewym błękitnym polu jest pół orła, a w prawym wizerunek św. Barbary. Jak podają miejscy urzędnicy, złoty orzeł w błękitnym polu był niegdyś herbem rodowym Piastów górnośląskich, a obecnie jest herbem województwa śląskiego. Ponadto pół orła jest elementem charakterystycznym większości górnośląskich herbów miejskich, również podkreślających swe piastowskie tradycje. Z kolei w prawym białym polu znajduje się stojąca postać świętej Barbary, za którą widnieje wieżyczka. Święta przedstawiona jest w błękitnej sukni, spowita czerwonym płaszczem, w prawej ręce trzyma złoto-srebrny miecz (symbol męczeńskiej śmierci), a w lewej złoty kielich z Hostią.
Historia powstania rudzkiego herbu była dość skomplikowana. Wpływ na to miała choćby liczebność różnych dzielnic miasta, gdzie każda z nich miała już swój herb. I to o różnym charakterze, dlatego niełatwo było je ujednolicić.