Trwa Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Rok 2020, z uwagi na pandemię koronawirusa, z jaką przyszło się nam zmierzyć zapisze się w annałach jako wyjątkowy. Pomimo przeciwności, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach postanowiła nie rezygnować z organizacji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jednakże z uwagi na specyficzny czas, także i on ma nieco zmienioną formułę.

EKMSP

Obrady, które odbywają się w pszczyńskim pałacu, rozpoczęto w ubiegłym tygodniu, a myślą przewodnią tegorocznego wydarzenia jest hasło „Think Eco!”. Pierwszy dzień Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw został zdominowany przez dyskusje poświęcone zagadnieniom związanym z Europejskim Zielonym Ładem i transformacją energetyczną. Zainaugurowano także forum Think Eco! W wydarzeniu uczestniczą ludzie biznesu, samorządowcy, politycy i przedstawiciele świata nauki.

Jednym z poruszanych problemów był aspekt związany z koniecznością podjęcia działań mających na celu wzmocnienie śląskiego i europejskiego przemysłu w konkurencji z produktami wytwarzanymi w sposób mniej ekologiczny i świadomy. Mówił o tym Tomasz Zjawiony. Z kolei Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, zaznaczył, że jeżeli świat nie pójdzie za Europą, konieczne będzie wprowadzenie cła węglowego na towary sprowadzane na Stary Kontynent.

Zielone Śląskie 2030, czyli nowa strategia dla województwa

- Takie spotkania jak te są podstawą do budowania naszych programów i projektów – zapewniał Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Dodał też, że niebawem regionalny samorząd przyjmie nową strategię – Zielone Śląskie 2030. - Zakładamy, że w ciągu 10 lat Śląsk przejdzie wielką zmianę (…) Szanujemy nasz przemysł wydobywczy, ale chcemy się zmieniać. Cieszę się, że strona społeczna wynegocjowała ścieżkę odejścia, która jest dla nas kierunkowskazem – kiedy, jak i dlaczego? (...) Ten proces musi być sprawiedliwy. Trzeba wyciągnąć wnioski z błędów przeszłości. Mam nadzieję, że ta kolejna unijna perspektywa spowoduje, że zielona transformacja na Śląsku się uda – podkreślił marszałek Chełstowski.

Zgodnie z zapewnieniami, w regionie powstanie przemysł oparty o nowoczesne, nisko i zeroemisyjne, technologie. Podczas kongresu poruszono także kwestię likwidacji śląskich kopalni. Eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski, były wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, zaznaczał, że do Brukseli musi dotrzeć silny głos w sprawie wprowadzania u nas Zielonego Ładu etapami, z właściwymi proporcjami w trosce o klimat, człowieka i rozwój gospodarczy. Z kolei Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, mówił o tym, że odejście od górnictwa powinno się odbywać w poszanowaniu miejsc pracy i człowieka oraz przy zrównoważonym myśleniu o rozwoju naszych gmin i transformacji energetycznej.

Co zastąpi węgiel?

Uczestnicy forum Think Eco! starali się także wytyczyć nowe drogi polskiej gospodarki i znaleźć rozwiązania palących kwestii związanych m.in. z przyszłością energetyki i likwidacją smogu oraz niskiej emisji. Uznano, że wodór może pełnić rolę paliwa przyszłości, a perowskity zostaną wykorzystane do produkcji tanich ogniw słonecznych

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon