ITD ogłosiła już przetarg na zakup i dostawę wspomnianych systemów. To jednak nie wszystko, ponieważ rozpoczęto też procedurę zakupu 11 pojazdów wyposażonych w mobilne urządzenia rejestrujące, które wzmocnią dotychczasową flotę. To kolejny etap rozbudowy systemu fotoradarowego w Polsce.
Okazuje się, że do najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań należą przy Al. Mickiewicza i ul. Stefana Żeromskiego w Łodzi, Al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Wolska w Warszawie oraz ul. Królowej Jadwigi i ul. Kilińskiego w Nowym Sączu. Analizę bezpieczeństwa ruchu wykonał Instytut Transportu Samochodowego. Groźnie jest także w Rudzie Śląskiej. Dlatego też jeden z radarów pojawi się na skrzyżowaniu 1 Maja i Kokota.
Rozbudowa i modernizacja systemu obejmie swoim zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych. W ramach realizacji projektu przewidziano zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach: 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów), 30 urządzeń służących do monitorowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 urządzeń rejestrujących niestosownie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowym, a także 11 przenośnych urządzeń rejestrujących. Sukcesywnie wymieniane będą najstarsze i wyeksploatowane już urządzenia funkcjonujące w systemie CANARD – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Kamery w województwie śląskim pojawią się nie tylko w Rudzie Śląskiej. Zostaną zamontowane w Katowicach na skrzyżowaniu Stęślickiego i Chorzowskiej, w Sosnowcu na skrzyżowaniu Baczyńskiego i Milowickiej, w Bielsku-Białej na skrzyżowaniu Warszawskiej i Sarniego Stoku oraz w Zabrzu na skrzyżowaniu Religi – Bytomskiej i Stalmacha.
Całkowity koszt realizacji inwestycji to 162 mln zł, z czego 137,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych.
fot. GITD