Przed nami okres, który nazywamy 100 dni solidarności. To dlatego, że na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie już dostępna szczepionka. (…) Zaszczepienie dużej części populacji zaszczepionej pozwoli szybciej przerwać łańcuch zakażeń. Tak mówią wirusolodzy i firmy, które dziś tę szczepionkę proponują – mówił dziś premier.
Apelował także, aby świąteczne spotkania odbywały się w małym gronie najbliższych i o nieprzemieszczanie się pomiędzy miastami.
Co się zmieni od 28 listopada?
Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. A co z kinami, teatrami, siłowniami?
Idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte do 27 grudnia. Przed świętami poinformujemy co dalej – dodał premier.
Rząd opracował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, a dotyczą:
- tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
- etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
- kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).
W najbliższym czasie, bo od 28 listopada do 27 grudnia będzie obowiązywał etap odpowiedzialności. Sklepy w galeriach i parkach handlowych zostaną otwarte zgodnie z reżimem sanitarnym. Będzie jednak obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2.
Co ze szkołami?
Zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 24 grudnia, ale następnie podjęliśmy decyzję, ze ferie, czyli przerwa edukacyjna w szkołach będzie skumulowana w jednym okresie między 4 a 17 stycznia 2021 roku – podkreślił premier Morawiecki.
Co więcej, tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.
Nadal obowiązuje zasada dystansowania się i utrzymywania odległości 1,5 m od innych osób. Podtrzymano ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Inne obostrzenia:
Nadal obowiązują ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:
- 50% liczby miejsc siedzących, albo
- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
W kościołach podtrzymano ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 os. na 15m2. Dodatkowo, należy pamiętać o obowiązku zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.
W zgromadzeniach i spotkaniach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Z kolei imprezy organizowane w domu mogą odbywać się z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają. Podtrzymano zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji, a także targów i innych wydarzeń. Parki rozrywki nadal nie będą funkcjonować. Działalność hoteli także pozostaje zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.
Nie polepszyła się także sytuacja gastronomii, ponieważ lokale mogą działaś jedynie wydając jedzenie „na wynos” i „na dowóz”. Z kolei salony fryzjerskie i kosmetyczne funkcjonują w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami, a siłownie, kluby fitness i aquaparki – pozostają zamknięte. Jeszcze długo nie będziemy mogli kibicować naszym sportowcom, ponieważ współzawodnictwo i wydarzenia sportowe będą się odbywały bez udziału publiczności.