Doktor Stanisław Skiba ścieżkę zawodową rozpoczął w szpitalu miejskim w Berlinie, a od września 1914 roku przez cztery lata pracował w szpitalu brackim w Królewskiej Hucie. Następnie w Tarnowskich Górach i Katowicach-Załężu.
W kwietniu 1928 roku objął stanowisko naczelnego lekarza i ordynatora chirurgii szpitala w Bielszowicach. W sierpniu i wrześniu 1939 kierował ewakuacją placówki i tymczasowo pełnił funkcję zastępcy dyrektora szpitala w Mysłowicach. 25 września 1939 został zwolniony z pracy z powodu udziału w Powstaniach Śląskich.
- To nasz obowiązek, by oddać hołd doktorowi Skibie, a także kultywować pamięć o tych, którzy byli gotowi poświęcić swoje życie i zdrowie dla naszej Ojczyzny – powiedział Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.
- Mało jest miejsc, które upamiętniają osoby biorące udział w Powstaniach Śląskich jako służba pomocnicza, a ich rola była bardzo ważna – dodał Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. – Dlatego cieszę się, że postać Stanisława Skiby, lekarza powstańczego, została upamiętniona. Myślę też, że szpital to dobre miejsce na uczczenie tej osoby, bo tablice pamiątkowe to nie tylko hołd, to również edukacja. Każda osoba wchodząca do szpitala będzie miała okazję poznać cząstkę historii tego miejsca.
Doktor Skiba był lekarzem Katowickiego Pułku Piechoty im. Jana Henryk Dąbrowskiego w czasie III Powstania Śląskiego. Został odznaczony Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi I klasy.
- Trzeba pamiętać, że bohaterowie byli obok nas – mówił dr hab. n. med. Krzysztof Siemianowicz, przewodniczący Rady Programowej Ośrodka Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej. - Historia i patriotyzm to nie tylko czczenie przywódców narodowych, to też pamięć o tych osobach, które były w naszym środowisku, po sąsiedzku, tak jak doktor Stanisław Skiba.
20 maja 1940 roku został aresztowany przez gestapo i do 15 kwietnia 1941 roku jako więzień polityczny przebywał w obozach koncentracyjnych m.in. w Dachau i Sachsenhausen-Oranienburg. Od 1 marca 1944 do 30 stycznia 1945 roku pracował przymusowo jako lekarz pomocniczy w szpitalu w Szopienicach, a po wkroczeniu Armii Czerwonej, od 31 stycznia do 28 lutego 1945 roku, jako tymczasowy kierownik szpitala w Mysłowicach. Po powrocie do tej placówki dawnego dyrektora, Skiba wrócił do szpitala w Bielszowicach, gdzie od 1 marca 1945 roku pełnił obowiązki dyrektora (do listopada 1952 roku) i ordynatora chirurgii. Pracę zawodową kontynuował do października 1969 roku. Zmarł 22 stycznia 1970 roku w Rudzie Śląskiej Bielszowicach. Spoczywa na miejscowym cmentarzu parafialnym.