Wniosek na dowód przez internet? Od dziś już nie!

Cyfrowy odcisk palca i powrót do podpisu na dowodzie - to podstawowe zmiany w nowych dowodach osobistych. Czyli podobnie jak w przypadku nowych paszportów - w dokumencie zakodowane będą nasze linie papilarne. Wnioski na nowe dowody można składać od 2 sierpnia. W teorii. Bo prawda jest taka, że od dziś nie są już przyjmowane wnioski internetowe, a te na nowe dowody... nie będą od 2 sierpnia. Dziś rudzki magistrat dostał informację z Ministerstwa Cyfryzacji, że termin jest "nieznany".

Nowy wzor dowodu ososbistego

Unia Europejska wydała rozporządzenie w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli UE. Wchodzi w życie 2 sierpnia. To oznaczałoby, że jeszcze tylko przez kilka dni wniosek o dowód osobisty będzie można złożyć elektronicznie. Potem - konieczna będzie wizyta w urzędzie i odciśnięcia palca. Ale nie w Polsce. Coś nie "pykło" i wniosków przez internet na poprzednie już składać nie nie można, a na nowe - na pewno nie od 2 sierpnia.

Co nowego w nowym?

Nowy wzór przywraca w warstwie graficznej na awersie podpis posiadacza dowodu. Z tej samej strony dokumentu, w prawym górnym rogu znajdzie się również dwuliterowy kod państwa na tle niebieskiego prostokąta (symbol UE). Poza tym, że w warstwie elektronicznej będzie dodatkowo nasz identyfikator biometryczny - nie zmieni się wiele. Niemniej już poprzednie dowody "z czipem" wprowadziły wiele ułatwień. Chociażby logowanie do aplikacji mObywatel poprzez zbliżenie dokumentu do telefonu, czy nawet założenie profilu zaufanego - co dotąd wiązało się z fizyczną obecnością w placówce certyfikującej lub, w czasie pandemii - z wideorozmową z urzędnikiem. Z dowodu osobistego z warstwą elektroniczną korzysta już około pięciu milionów Polaków. Szacuje się, że w tym roku urzędy wydadzą niemal 2 mln kolejnych dokumentów. 1,5 mln z nich traci bowiem wartość, a kolejne 360 tys. trafi do osób, które uzyskają w tym roku pełnoletniość.

Jak na razie nie ma informacji o tym, by posiadane przez nas "stare" dowody miały stracić ważność przed datą podaną na dokumencie.

Lepszy, ale gorszy?

Z jednej strony dowód będzie bezpieczniejszy i będzie dawał więcej możliwości, ale z drugiej - formuła i rodzaj zabezpieczeń dokumentu nie będą pozwalały na składanie wniosków online. To ciekawe, jednakże ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem tej cyfrowej zagadki.

Pomyślano też o osobach, którym zdrowie lub inne powody nie pozwalają na wizytę w urzędzie. Regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Takie stacje znajdą się na terenie każdego powiatu. Rozwiązanie miało być gotowe w sierpniu tego roku i niedługo będzie testowane przez samorządy. W praktyce - po prostu urzędnik przyjedzie z komputerem, który pozwoli na zdjęcie odcisków palców" – wyjaśnił wiceminister. To na razie teoria, bo w magistracie dowiedzieliśmy się, że termin się nieco przesunie i urządzenia jeszcze nie są nawet w fazie testów.

Jedno jest pewne

Dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 (dla osób niepełnoletnich) i 10 lat. Wszyscy obywatele dowód z warstwą elektroniczną uzupełnioną o drugą cechę biometryczną powinni mieć w 2031 roku. Nie ma więc nerwu, niech sobie ministerstwo pracuje swoim tempem... Oczywiście nasze dowody zachowają swoją ważność. Do końca terminu ważności.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon