Najczęściej poruszane podczas spotkań z prezydentami sprawy są może niezbyt ważne z punktu widzenia miasta, jednak bardzo istotne dla mieszkańców. Czasem to irytujące drobiazgi - brak oświetlenia, dziury w drodze, braku chodnika czy dzików, które panoszą się po osiedlach. Ale są i poważne.
- Czasami pośród tych wielu irytujących mieszkańców drobiazgów, pojawiają się rzeczy bardzo ciekawe, które zmuszają nas do refleksji czy zastanowienia. Na przykład w Halembie pojawił się pomysł, by wybudować parking wielopoziomowy, płatny, na terenie dawnej oczyszczalni ścieków. Pomysł godny rozważenia - mówi wiceprezydent miasta, Krzysztof Mejer. - Konstrukcja tych spotkań jest taka, że każda sprawa jest dokładnie opisywana i wysyłana do poszczególnych wydziałów, które muszą się ustosunkować do zadanych problemów. Dzięki temu mamy przegląd tego, co trzeba zrobić, czego oczekują mieszkańcy.
Dobrym przykładem pozytywnego efektu spotkań z mieszkańcami - jest duży parking przy cmentarzu komunalnym w Halembie.
- Parking był potrzebny, ale nie wiedzieliśmy, gdzie go można zbudować. Aż jeden z mieszkańców przypomniał nam, że teren przy cmentarzu jest naszą własnością. Sprawdziliśmy to, zawarliśmy porozumienie z Lasami Państwowymi i jest parking - dodaje Mejer. - Takich rzeczy jest więcej i dlatego te spotkania mają sens.
Mają też wymiar edukacyjny. Dzięki nim mieszkańcy dowiadują się, co gmina może, czego nie może, jakie są możliwości prawne itp.
Spotkanie pierwsze - Halemba
Najwięcej dotyczyło kwestii parkingowych i drogowych. Ze strony zarządu miasta padła ważna deklaracja - w przyszłorocznym budżecie zabezpieczone będą środki na opracowanie koncepcji obwodnicy Halemby. Oczywiście od koncepcji do realizacji daleka droga, niemniej pierwszy krok będzie wykonany. Mieszkańcy dopytywali też o dalszy remont hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Kłodnickiej 95. Poruszono też sprawę parkingów. Brak miejsc postojowych, a co za tym idzie utrudnienia związane z nieprawidłowym parkowaniem, to codzienne bolączki halembian. Jednak w kwestii budowy parkingów na osiedlach mieszkaniowych - co należy do spółdzielni czy wspólnot - zdania mieszkańców często były podzielone. Dla jednych ważne były parkingi, dla drugich - zieleń. Nieustającym pozostaje problem dzików. Tu kłania się otoczenie dzielnicy lasami, czyli naturalnym środowiskiem bytowania tych ssaków. Mimo odstrzelenia ponad 250 osobników - zwierzęta szybko się mnożą i często, w poszukiwaniu jedzenia - odwiedzają osiedla.
Zapowiedzi i deklaracje:
- jeszcze w tym roku rozpoczną się prace związane z przebudową nawierzchni ulicy Podlaskiej wraz z budową kanalizacji, oświetlenia i chodnika
- budowa kanalizacji w ulicach Miodowej, Solidarności, Olszynowej, Zamenhofa oraz Międzyblokowej
- w przyszłym roku remont chodnika wzdłuż ulicy Kłodnickiej na odcinku od Aquadromu do Polomarketu
- remont chodnika wzdłuż jednokierunkowego odcinka ul. Brodzińskiego
- przyspieszenie rozbudowy ulicy Nowy Świat - zamiast wiosną przyszłego - zakończy się w tym roku.
Spotkanie drugie - Bielszowice
Również w Bielszowicach nie brakowało tematów drogowych, szczególnie przebudowy dróg gruntowych wraz ze stworzeniem całej infrastruktury. Mieszkańcy pytali też o termin powstania nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17, poruszony był temat nieprawidłowego parkowania oraz przekraczania prędkości na ul. Szkolnej. Jedna z mieszkanek zaapelowała o częstsze kontrole Straży Miejskiej, ze zwróceniem szczególnej uwagi na sprzątanie po psach.
Zapowiedzi i deklaracje:
- w ciągu 12 miesięcy powstanie nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 17
- w przyszłym roku rozpoczęcie budowy kanalizacji w ulicy Prostopadłej
- finalizacja przebudowy ul. Piekarczyka
- do końca roku zakończenie budowy nowej drogi przy ul. ks. Hrubego
- aktualizacja danych mapy akustycznej pod względem hałasu z autostrady i ewentualne podjęcie dalszych kroków w celu zmniejszenia jego poziomu
Spotkanie trzecie - Kochłowice
Dobra informacja dla mieszkańców Kochłowic nadeszła w poniedziałek (25 października) - wniosek na dofinansowanie modernizacji ulicy Bałtyckiej przeszedł i miasto dostanie na ten cel 15 milionów złotych z Programu Inwestycji Strategicznych. Oprócz samej drogi dojazdowej - powstaną również droga rowerowa, chodnik i oświetlenie, przebudowany przepust uliczny oraz wykonana kanalizacja deszczowa ze zbiornikiem retencyjnym. Przypomnijmy - ulica Bałtycka jest drogą dojazdową do terenów inwestycyjnych, na których powstanie oddział Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Ale to nie dojazd do terenów inwestycyjnych jest problemem mieszkańców Kochłowic. Zgłosili za to problem w organizacji ruchu w rejonie ulic Warsztatowej, Młodzieżowej i Gajowej, gdzie obowiązują skrzyżowania równorzędne - dla wielu kierowców problematyczne. Podobnie jak w Bielszowicach - podnoszono problem hałasu z autostrady, szczególnie w okolicy ulicy Cegielnianej. NIe brakło też codziennych bolączek - oświetlenia ulic, zakłócania porządku, a także wzmożonego ruchu samochodowego związanego z budową nowych osiedli.
Zapowiedzi i deklaracje:
- w przyszłym roku remont nawierzchni ul. Chełmońskiego
- wykonanie zatoki parkingowej przy ul. Radoszowskiej 113-117
- rozbudowa ul. Pluty (jeśli uda się pozyskać środki zewnętrzne)
Kolejne spotkania z mieszkańcami - terminarz
- 4.11, godz. 17.00 – Ruda – Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Janasa 28,
- 8.11, godz. 17.00 – Godula i Orzegów – Szkoła Podstawowa nr 36 przy ul. Bytomskiej 45,
- 15.11, godz. 17.00 - Bykowina – ROD „Sielanka” przy ul. Plebiscytowej,
- 18.11, godz. 17.00 – Wirek i Czarny Las – Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Głównej 1,
- 22.11, godz. 17.00 – Nowy Bytom i Chebzie – Miejskie Centrum Kultury przy ul. Niedurnego 69.