Pod opieką wychowawcy z zakładu skazani realizują wewnętrzny program aktywizacji kulturalno-oświatowej i resocjalizacji. Ten akurat ma zadania pomocowe i wspierające.
– Poza pracami wykonywanymi na rzecz naszych uczniów, skazańcy uczą się opieki nad osobami z niepełnosprawnością – mówi Wiesław Jagielski, dyrektor szkoły.
Wirecka Szkoła Życia, czyli Szkoła Podstawowa nr 12 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej podpisała porozumienie z zabrzańskim Zakładem Karnym na czas nieokreślony.
- Skazani przechodzą na terenie Zakładu Karnego szkolenie z wychowawcą i psychologiem, dotyczące problematyki niepełnosprawności, korzystają jednocześnie z porad i sugestii ze strony szkoły - tłumaczy Wojciech Fijałkowski, pomysłodawca projektu współpracy.
W placówce uczy się obecnie 20 przedszkolaków oraz ponad 80 uczniów. Dla "zeków" to lekka praca, dająca też możliwość wyrwania się poza mury zakładu. Do Szkoły Życia przychodzą w grupach dwu lub czteroosobowych.
29 lat Szkoły Życia w Rudzie Śląskiej
Placówka powstała 5 września 1992 roku na wzór zaprzyjaźnionego ośrodka St. Lukas Heim w Leimen. Stopniowo, powoli, rozrastała się - najpierw o salę gimnastyczną, pawilon rehabilitacyjny, nowe skrzydło budynku i ogród sensoryczny. Od 9 lat działają tu też oddziały przedszkolne. Ośrodek jest przeznaczony dla dzieci niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim w wieku od 3 do 25 lat. Podopieczni szkoły mogą korzystać ze wsparcia rehabilitantów oraz terapeutów - w tym behawiorystów, dogoterapeuty, surdopedagoga czy tyflopedagoga.