Pośród znanych rudzian na pewno każdy może wymienić co najmniej kilka nazwisk. Prezentujemy tych często dla wielu oczywistych, ale również tych, których na pewno kojarzycie, ale nie wiedzieliście, że są Rudy Śląskiej. W komentarzach podawajcie też innych znanych rudzian.
Piotr Baron
znany i lubiany dziennikarz i prezenter radiowej "Trójki" urodził się 8 lipca 1962 roku w Rudzie Śląskiej. Zaistniał w Radiu Flash, Programie Trzecim Polskiego Radia, wspierał Marka Niedźwiedzkiego w prowadzeniu Listy Przebojów Programu Trzeciego, a po jego odejściu - prowadził ją sam. Ten rozpoznawany przez wielu głos jest właśnie z Rudy.
prof. Andrzej Barczak
Urodzony 4 lutego 1939 r. w Rudzie Śląskiej. Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i innych uczelni, przewodniczący śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Rektor Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania w Katowicach. Był uznanym i cenionym członkiem wielu rad i komisji naukowych w Polsce i świecie. Człowiek o ogromnej inteligencji i zdystansowanym spojrzeniu na świat. Chętnie dzielił się własnymi opiniami, które często były oderwane od głównego nurtu. Prywatnie - zawsze skory do żartów, opowieści i wręcz kopalnia anegdot na każdy temat. Nie sposób było spotkać się z profesorem, by zamienić tylko kilka słów. I potrafił opowiadać. Zrozumiale o ekonomii, problemach tego świata, ale również przeżytych imprezach i poznanych ciekawych osobach. Zawsze podkreślał, że pochodzi z Rudy Śląskiej i często wspominaliśmy znane miejsca i ludzi. Zmarł 21 maja 2019 roku.
Marcin Baszczyński
Urodził się 7 czerwca 1977 w Rudzie Śląskiej, piłkarz, obrońca, sześciokrotny mistrz Polski. Wychowanek Pogoni Ruda Śląska. Grał w Ruchu Chorzów, w którym rozegrał większość meczów w kolejkach. Później grał w barwach Wisły Kraków, PAE Atromitos, Polonii Warszawa, by karierę zakończyć znów w Ruchu Chorzów. Jak wielu byłych piłkarzy - został komentatorem sportowym.
Dariusz Gnatowski
Popularny Boczek z "Kiepskich" też pochodzi z Rudy Śląskiej. Urodził się w naszym mieście 24 maja 1961 roku. Choć wychowywał się w Zabrzu, "w papierach" miał Rudę. Polski aktor filmowy i teatralny. W karierze zawodowej związał się z Krakowem. Wielu zna go głównie z roli Arnolda Boczka. Zmarł 20 października 2020 roku z powodu niewydolności oddechowej wywołanej koronawirusem.
Henryk Gruth
Synek z Halemby - polski hokeista, olimpijczyk i trener tej dyscypliny. Urodził się 2 września 1957 roku, jeden z najsławniejszych polskich hokeistów, guru wręcz. Blisko 250 razy występował w reprezentacji Polski, cztery razy zagrał na olimpiadzie i 17 razy na mistrzostwach świata. Zdobywca Złotego Kija, grał w GKS Katowice, GKS Tychy i szwajcarskim ZSC Lions. Przechodząc do tego ostatniego - związał się ze Szwajcarią, gdzie po zakończeniu kariery zawodniczej - trenował seniorów i juniorów. Jest też pierwszym i jedynym dotąd Polakiem przyjętym do Galerii Sław Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie.
Marek Plawgo
Urodzony 25 lutego 1981 roku w Rudzie Śląskiej - kolejny słynny sportowiec wywodzący się z naszego miasta. Większość swojej kariery sprinterskiej i płotkarskiej spędził w barwach KS Warszawianka. Ustanowił rekord Polski na 400 metrów przez płotki i zdobył 9 tytułów mistrzowskich na tym dystansie. Jest pierwszym polskim lekkoatletą, który na jednych mistrzostwach świata zgarnął dwa medale (Osaka 2007).
Ernest Pohl
Jego imię nosi dziś stadion Górnika Zabrze, ale to też chop z Rudy. Urodził się 3 listopada 1932 roku, wychował się pod okiem trenerów Slavii Ruda Śląska, grał w Legii Warszawa, a od 1957 roku - w barwach Górnika. To właśnie z tym klubem ośmiokrotnie zdobył mistrzostwo Polski i raz Puchar Polski. Po zakończeniu kariery wyjechał do Niemiec. Zmarł 12 września 1995 roku. Trzy lata temu, ku pamięci swojego słynnego wychowanka - w budynku Slavii Ruda Śląska stanęła tablica upamiętniająca Ernesta Pohla.
Wiktor Skworc
Metropolita katowicki, arcybiskup Skworc urodził się w Bielszowicach, 19 maja 1948 roku. Do liceum chodził do "dwójki" w Wirku (dziś mówi się o tej placówce "Morcinek"), gdzie w 1966 zrobił maturę. W trakcie studiów teologicznych odbył też obowiązkowy staż w ówczesnej KWK Walenty-Wawel. Jego kariera duchownego nie zbliżyła go już do Rudy Śląskiej. Posługę pełnił w Dreźnie, Katowicach, Tarnowie. 29 października 2011 roku został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą katowickim.
Sława Umińska-Duraj
Prezydent Piekar Śląskich też pochodzi z Rudy Śląskiej. Urodziła się 30 czerwca 1977 roku w naszym mieście. Po ukończeniu studiów - Międzynarodowej Szkoły Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego - związała się z polityką. Najpierw jako dyrektor biura poselskiego Wojciecha Szaramy, później zdecydowała się na samorząd. Od 2006 roku pełniła funkcję radnej Piekar Śląskich, by w 2014 zdobyć fotel prezydencki. Obecnie stanowisko to piastuje drugą kadencję.