Jak informuje rudzka policja, po raz kolejny rudzcy seniorzy padli ofiarami oszustów podających się za pracowników administracji. Pod pretekstem konieczności sprawdzenia wycieku z rur - mężczyzna lub mężczyźni o, jak informowały poszkodowane, wschodnim akcencie - weszli do mieszkań dwóch starszych kobiet. Rzekomo poszukując przecieków oszust odwrócił uwagę seniorek i sprawdził typowe miejsca chowania pieniędzy. Okazało się, że jedna miała gotówkę pod poduszką, druga - w kredensie, pod pościelą.
- Policjanci z Halemby otrzymali dwie informacje o tego typu zdarzeniu. Miały one miejsce na ulicy Solidarności i obok, na 1 Maja. Do drzwi seniorek zapukał mężczyzna, podający się za pracownika administracji. Powiedział, że przychodzi w związku z awarią rury wodociągowej. Po jego wyjściu seniorki zauważyły brak pieniędzy, które miały schowane. Jedna z pań zadzwoniła nawet do administracji, ale usłyszała, że nikt od nich nie był wysyłany. Gdyby zrobiła to wcześniej przed wpuszczeniem mężczyzny do mieszkania, uchroniła by swoje oszczędności - podaje asp. szt. Arkadiusz Ciozak z KMP w Rudzie Śląskiej.
Kobiety straciły 3000 i 4500 złotych.
- Przebywając w domu czy mieszkaniu, nigdy nie możesz przyjmować założenia, że jesteś w nim w pełni bezpieczny. Pamiętaj, że niektórzy przestępcy działają w ciągu dnia i do realizacji swoich zamiarów potrzebują domowników w ich miejscu zamieszkania. Podstawą ich działania jest podanie fałszywego celu przybycia, czy też podszywanie się za przedstawicieli różnorakich instytucji, urzędów lub firm, administracji czy nawet za krewnych lub osoby z nimi związane. Po uśpieniu czujności czy wykorzystaniu nieuwagi domownika wyłudzają od niego pieniądze albo dokonują ich kradzieży - ostrzegają policjanci. - Przytoczone historie wskazują na łatwość, z jaką osoby dostają się do mieszkania. Sytuacja ta miała miejsce w dzień, w godzinach przedpołudniowych. To nie pierwszy przypadek, gdy seniorzy zaufali złodziejom, którzy bez skrupułów okradli ich z oszczędności.
W celu ustrzeżenia się przed podanymi sytuacjami zachowaj szczególną ostrożność i pamiętaj o przestrzeganiu poniższych zaleceń:
- drzwi wejściowe zawsze zamykaj na zamki,
- po zmroku warto zasłaniać zasłony w oknach – strzec swojej prywatności,
- jeśli mieszkasz w domku, to teren przy domu powinien być oświetlony, a krzewy i drzewa odpowiednio przycięte tak, aby nie ograniczały widoczności;
- nie otwieraj drzwi bez upewnienia się kto i po co przyszedł – najlepiej sprawdź przez wizjer i zapytaj o to przez zamknięte drzwi.
- osobę podającą się za przedstawiciela administracji osiedla, elektrowni, gazowni czy jakiegokolwiek urzędu zawsze możesz sprawdzić, prosząc o okazanie legitymacji służbowej, a jeżeli masz wątpliwości co do jej autentyczności, możesz telefonicznie (bez otwierania drzwi) sprawdzić w danej instytucji czy była ona do Ciebie skierowana;
- jeśli musisz kogoś wpuścić, to nigdy nie zostawiaj tej osoby samej ani na chwilę, najlepiej, żeby wtedy w domu był jeszcze obecny ktoś z rodziny, znajomy czy sąsiad;
- w ganku, przedpokoju czy innym miejscu, gdzie zazwyczaj witasz obce osoby, nie pozostawiaj rzeczy cennych takich jak: torebka, portfel, kluczyki do samochodu, klucze do mieszkania, saszetka z dokumentami;
- przechowując w domu oszczędności czy inne cenne przedmioty schowaj je w miejscu znanym tylko Tobie, niestandardowym.
- pod żadnym pozorem nie pokazuj obcym, gdzie jest to miejsce, na przykład podczas wydania reszty - często właśnie w ten sposób złodzieje dowiadują się, gdzie trzymana jest gotówka.
Może Cię zainteresować:
Bezpłatne badania i profilaktyka, czyli Biała Sobota w Rudzie Śląskiej
Może Cię zainteresować:
Wystrzałowy Dzień Dziecka na strzelnicy w Rudzie Śląskiej
Może Cię zainteresować: