- Tylko w poniedziałek do południa trzy osoby narobiły sobie kłopotów. Dwóch kierowców i rowerzysta zostali zatrzymani jadąc pod wpływem alkoholu. Cyklista został ukarany surowym mandatem w wysokości 1000 złotych, natomiast kierowcy stracą uprawnienia do prowadzenia pojazdów i staną przed sądem - mówi asp. szt. Arkadiusz Ciozak z KMP w Rudzie Śląskiej.
Już o 6. rano na ulicy Sobieskiego wpadł 43-latek kierujący oplem. Wydmuchał pół promila.
Nieco ponad godzinę później, na Radoszowskiej - 38-latek w renaulcie - podobnie - blisko pół promila.
Z kolei o 11.25 na Piastowskiej uwagę patrolu zwrócił jadący slalomem rowerzysta. Okazało się, że 46-letni rudzianin też miał blisko pół promila. Przejażdżka kosztowała go 1000 złotych.
- Za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu kierowcy mogą trafić do więzienia oraz stracić swoje samochody. Utrata prawa jazdy, a w niektórych przypadkach także utrata pracy oraz nałożone wysokie grzywny, nie zniechęcają wszystkich do podejmowania ryzyka. Policja walczy z tym zjawiskiem, wspierana jest przez większość społeczeństwa. Wiele zatrzymań wynika z informacji dostarczanych przez innych użytkowników dróg - dodaje Ciozak.
Pamiętajcie, że od 1 października 2023 roku prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi karą pozbawienia wolności do trzech lat. Od 14 marca sąd może także orzec przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym.
Konfiskata pojazdu jest możliwa wobec osób, które zostały skazane za popełnienie przestępstwa polegającego na:
- sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa lub wywołaniu katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającej życiu bądź zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, także w stanie nieumyślności,
- naruszeniu, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym i spowodowaniu nieumyślnie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała w postaci tzw. średniego uszczerbku na zdrowiu – znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, a także, gdy zbiegli z miejsca zdarzenia, bądź spożywali alkohol czy zażywali środek odurzający po popełnieniu tych czynów, a przed poddaniem ich przez uprawniony organ badaniu.
Jeżeli zawartość alkoholu we krwi sprawcy przekraczała 1,5 promila, orzeczenie konfiskaty pojazdu jest obowiązkowe. W innym przypadku sąd może zdecydować o konfiskacie.