ZTM szuka pracowników - jest robota dla informatorów terenowych i "kanarów"

Zarząd Transportu Metropolitalnego szuka chętnych do pracy – zatrudnionych będzie około 25 informatorów terenowych oraz 20 nowych kontrolerów biletów. Zalety? Podróże po metropolii i spędzanie czasu poza domem. Wady? Cóż... kontroler biletów nie należy do zawodów zaufania publicznego. Ale za to może nieźle zarobić, bo dostaje prowizję od zapłaconych mandatów.

ZTM chce zatrudnić nowych pracowników z powodu zbliżających się remontów i dużych wydarzeń sportowych, które znacząco wpłyną na organizację ruchu. Chodzi między innymi o planowane przez PKP PLK rozbiórkę i budowę w Katowicach 6 nowych wiaduktów kolejowych – nad ulicami Mikołowską, Graniczną, Załęską, Przodowników, Kłodnicką i na ul. Bagiennej. Ruszające od września prace to poważne utrudnienia, które potrwają blisko 2 lata.

– Do tego, ale i innych wyzwań będziemy chcieli licznie zaangażować informatorów. Z tego powodu szukamy ok. 25 osób gotowych podjąć się tej pracy. Natomiast rekrutacja na kontrolerów biletów wynika z realizacji planów, które są ukierunkowane na ciągłe uszczelnianie systemu kontrolersko-windykacyjnego – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego. – W historii ZTM tak dwóch dużych i prowadzonych jednocześnie rekrutacji jeszcze nie było.

Informatorzy terenowi - praca z elastycznym grafikiem

Ta oferta kierowana jest przede wszystkim do tych osób, które nie chcą się wiązać sztywnymi ramami współpracy i bardziej szukają sposobu na uzupełnienie swojego budżetu domowego niż na zapewnienie stałego źródła dochodu. Obowiązkiem informatora terenowego jest rzetelne udzielanie pasażerom informacji o zaplanowanych zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zadanie to wykonywane jest doraźnie, w pobliżu przystanków lub w pojazdach kursujących na zlecenie ZTM. Kandydaci muszą być osobami kulturalnymi i cierpliwymi. Dodatkowym atutem jest znajomość sieci połączeń.

– Kandydaci, zgłaszając się do nas, nie zobowiązują się do pracy w konkretnych lokalizacjach oraz terminach. Podpisujemy umowy zlecenia i dopiero w momencie planowania konkretnej akcji informacyjnej proponujemy poszczególnym osobom udział w niej – wskazuje Małgorzata Gutowska.

Stawka za pracę jako informator terenowy jest ustalana indywidualnie. ZTM zapewnia kamizelki odblaskowe oraz – w przypadku większych i bardziej złożonych zmian w komunikacji miejskiej – szkolenia oraz materiały informacyjne (np. mapki, ulotki).

Kontroler biletów może sporo zarobić - to praca z prowizjami

Kontrola biletów to nie jedyne zadanie kontrolerów biletów. Trzeba jeszcze sporządzać raporty z pracy i sprawdzać jakość usług przewozowych. Dla transparentności kontroli oraz zwiększenia komfortu i poczucia bezpieczeństwa, kontrolerzy pracują w parach oraz zgodnie z wcześniej ustalonym grafikiem – o różnych godzinach i na całej sieci ZTM. Jest też "marchewka" - kontrolerowi biletów przysługują pensja oraz prowizje za opłacone przez gapowiczów mandaty.

– W pierwszym półroczu 2024 r. wystawiliśmy łącznie prawie 50 tys. mandatów, a dochód ze wszystkich opłat dodatkowych wyniósł w tym czasie prawie 6,7 mln zł. Te liczby są powiązane z końcowymi wynagrodzeniami kontrolerów, a te – poprzez uwzględnienie w nich prowizji jako składowych – są zróżnicowane. Najefektywniejsi, początkowi kontrolerzy mogą zarobić nawet 6 000 zł na rękę. Takie wynagrodzenie będzie atrakcyjne dla wielu osób, a – jak się wydaje – szczególnie dla tych, którzy nie mają wyższego wykształcenia i tylko z tego powodu nie mogą podjąć się pracy na innych stanowiskach – mówi Małgorzata Gutowska.

Poza prowizjami kontrolerom biletów przysługują również inne benefity - miesięczna premia regulaminowa, nagrody jubileuszowe, ubezpieczenia grupowe na życie i zdrowie, świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czy też karty MulitiSport i MultiLife.

Zainteresowani pracą w roli informatora mogą się zgłaszać do ZTM mailowo na adres kancelaria@metropoliaztm.pl do 5 sierpnia 2024 r. Wystarczy przesłać zgłoszenie zawierające imię i nazwisko oraz numer telefonu w celu dalszego kontaktu.

W przypadku chęci podjęcia się pracy kontrolera biletów, aplikować można do 30 września – przekazując dokumentację mailowo, osobiście do siedziby ZTM lub pocztą tradycyjną. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w BIP ZTM w ogłoszeniu o pracę.

Biedronka bielszowice1

Może Cię zainteresować:

Feralny zjazd do Biedronki w Rudzie Śląskiej Bielszowicach. Niejeden zawisnął

Autor: Jacek Skorek

29/07/2024

Sowa ruda slaska

Może Cię zainteresować:

"Sowa" na Szwarcwaldzie będzie odnowiona. Jeśli do tej pory jej nie dostrzegaliście - będzie okazja rzucić okiem

Autor: Jacek Skorek

29/07/2024

Chebzie petla 1

Może Cię zainteresować:

Chebzie Pętla - koniec prac w Rudzie Śląskiej już blisko

Autor: Jacek Skorek

26/07/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon