Praca zdalna a ból pleców – kilka naszych porad!

Praca zdalna podczas pandemii koronawirusa stała się bardzo popularna i obecnie wciąż wiele osób pracuje w takim trybie. Chociaż rozwiązanie to ma wiele zalet, to nie jest pozbawione wad. W domu mogą pracować osoby, które większość swoich obowiązków wykonują za pośrednictwem komputera lub telefonu, dlatego też dotyczy ona głównie pracowników biurowych. Ta grupa jest szczególnie narażona na ból pleców ze względu na wymuszoną pozycję ciała i spędzanie wielu godzin przed komputerem. W domu dodatkowo często warunki nie są tak ergonomiczne, jak w biurze. Co można zrobić, aby pozbyć się bólu pleców podczas pracy zdalnej? Podpowiadamy.

Praca zdalna a ból pleców – kilka naszych porad!

Właściwa pozycja podczas pracy zdalnej

Praca zdalna wielu osobom wciąż kojarzy się z siedzeniem z laptopem pod kocem na kanapie lub w piżamie na łóżku. W rzeczywistości jednak wykonywanie swoich obowiązków służbowych w taki sposób nie jest wygodne dla pracownika, a przede wszystkim nie jest zdrowe dla jego pleców. Dlatego już po kilku dniach spędzonych w niekomfortowej dla kręgosłupa pozycji może okazać się, że będziemy musieli sięgnąć po środki przeciwbólowe. Z tego powodu tak istotne jest, aby podczas każdej pracy biurowej, niezależnie od tego, czy wykonywanej w siedzibie firmy, czy we własnym domu, przyjmować właściwą pozycję ciała.

Osoby, które pracują zdalnie, powinny zorganizować sobie stanowisko pracy w taki sposób, aby było ono ergonomiczne. Na dłuższą metę nie sprawdzi się więc wykonywanie obowiązków przy stole kuchennym na twardym krześle. Warto zainwestować w odpowiednie biurko, a także krzesło z regulowanym oparciem i podłokietnikami. Ekran komputera z kolei należy ustawić w taki sposób, aby uniknąć długotrwałego patrzenia w dół.

Regularne przerwy podczas pracy

Ból pleców podczas pracy zdalnej bardzo często spowodowany jest również przez to, że pracownik nie robi sobie praktycznie żadnych przerw. Dodatkowo nierzadko nie zmienia pozycji podczas wykonywania swoich obowiązków. Ważne jest więc, by nie zapominać o regularnych przerwach. Co godzinę warto wstać z krzesła i wykonać kilka skłonów lub przysiadów. Jak radzi www.drmax.pl, taka krótka aktywność fizyczna może przynieść ulgę plecom.

Ćwiczenia na ból pleców w domu lub u fizjoterapeuty

W przypadku, kiedy charakter pracy wymusza na nas określoną, siedzącą postawę ciała niezależnie od tego, czy swoje obowiązki wykonujemy w domu, czy w biurze, powinniśmy pamiętać o regularnych ćwiczeniach. Mowa tutaj nie tylko o krótkich sesjach rozciągania przed komputerem, ale także dłuższych treningach po godzinach pracy. Warto skupić się na aktywności fizycznej, która umożliwia rozciąganie, ale również wzmacnianie mięśni. Jednak tak naprawdę jakikolwiek trening, wykonywany regularnie, przynosi duże korzyści dla naszego zdrowia, a także zapobiega bólom kręgosłupa. W przypadku, kiedy jednak dolegliwość ta jest nasilona, warto udać się do fizjoterapeuty lub ortopedy.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon